Arabam Kullanılmış Mı, İkinci El Olarak Mı İthal Edilmiştir, İthal Araçta Kullanılmıştır İddiası Ne Demektir?

Eyl 26, 2015

dogannuri

Genel

0

Türkiye’ye ithal edilen bir kısım araçlar, yurtdışında tescil görmüş sonrasında Türkiye’ye ithal edilmiş araçlardır. Ülkeye ‘‘sıfır’’ olmayan araç girişi yasak (Ekonomi Bakanlığı’nın özel iznine tabi) olduğundan Gümrük Bakanlığı’nca yapılan araştırmalarda araçların ‘‘sıfır’’ olup olmadığı hususunda da inceleme ve araştırma yapılmaktadır. Ancak şeffaf ve hukuka dayalı anayasal demokrasiyle yönetilen bir devletten beklenen, araçların ithalat işlemlerini tamamlamazdan önce, araçların yurtiçine dolaşımına ve tesciline izin/onay vermezden önce bu araştırmaları yapıp tamamlaması ve hukuka aykırı şekilde yurda araç girişine müsaade etmemesidir.

Araçlar gümrük sahasında iken, TSE mühendisleri eliyle ‘‘sıfır’’ km raporu verilerek ülkeye girişine izin verilen araçlar hakkında araçların tescil edilmesinden hatta 8-10 defa el değiştirmesinden sonra (ithalattan yaklaşık 4-7 yıl sonra) yapılan inceleme ve denetim sonucu araçların ‘‘sıfır’’ km olmadığı gerekçesiyle yapılan işlemler hukuki sayılabilir mi?

Mevcut davaların tamamında müşteki/şikayetçi/katılan sıfatıyla Gümrük Bakanlığı taraftır. Gümrük İdaresi ‘‘sıfır’’ km olduğuna dair onay vererek ülkeye girişine izin ve onay verdiği bir araçla ilgili geriye dönük inceleme yapması ne kadar iyi niyetlidir? Madem ki bir inceleme ve araştırma ile araçların ikinci el olduğunu tespit etme imkanınız vardı, bu inceleme ve araştırmayı araçlar gümrük sahasındayken neden tamamlamamıştır? Bu soruların en önemli yanı, tüketicilerin mağduriyetine sebebiyet verecek şekilde inceleme ve araştırma yapan/araçlara tedbir koyan devlet, bu uygulamasında kesinlikle haksızdır. Yukarıda da defaatle ifade ettiğimiz gibi, araçlar tescile tabidir, araç satın alan hiçbir alıcı sicil dosyası haricinde bir konuyu incelemek ve araştırmak zorunda değildir. Sicil dosyasına bakarak ve sicil kayıtlarına güvenerek alım yapan kişinin bu kazanımı/edinimi/iktisabı korunmak zorundadır. Hukuk devleti ilkesinin en temel şartı budur. Kaldı ki bir alıcı, sicil dosyası haricinde bir inceleme ve araştırma yapmak istese, ulaşabileceği hiçbir evrak da yoktur. Kısacası araç satın alırken sicil dosyasına bakmaktan başka bir yükümlülüğü olmayan; sicil dosyasındaki evraklar haricinde başka bir evrak incelem hak ve yetkisi de bulunmayan tüketici/üçüncü kişi/araç maliki; aracın ithalat sürecinde ve öncesinde meydana geldiği iddia edilen bir usulsüzlükten sorumlu tutulamaz. Bu nedenlerle, araçlar üzerine konulan tedbirler haksızdır; müsadere talebi hatalıdır. Tüketicilerin mağdur olabileceği bir husus yoktur.

Post by Nuri Doğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir