İthal Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Eyl 26, 2015

dogannuri

Genel

0

Birkaç yılda bir gümrük bakanlığı müfettişlerince özellikle distribütör harici ithalatçılar eliyle ülkeye ithal edilen araçlarla ilgili olarak inceleme ve denetim yapılmaktadır. Bu inceleme ve denetimler neticesinde tüketicilerin mağdur olduğu süreçler yaşanabilmektedir. Bu nedenle tüketiciler, lüks araç satın alırken ithalatçılar eliyle ithal edilmiş araçları alırken tedirginlik yaşamaktadırlar. Her ticarette, her işte olduğu gibi ithal araç alımında da bir takım inceliklere dikkat ederek alım yapıldığı takdirde buradaki riskler minimize edilebileceği gibi tamamen riskleri ortadan kaldırmak da mümkündür.

Ehemmiyetle dikkat edilmesi gereken birkaç husus aşağıda sayılmıştır:

  • Marka işletmelerle iş yapın.

Bir işletmeyi ‘‘marka’’ yapan, güven ve ticari itibardır. İşletmenin ticari itibarını küçük bir piyasa araştırması ile öğrenmek mümkündür. Piyasada itibarı olmayan hiç tanınmamış kişilerle çalışmak; görünür görünmez bir çok soruna kapı aralamaktadır. Bu nedenle alınabilecek tedbirlerin en önemlisi ve en kolayı küçük bir piyasa araştırması ile ‘‘marka işletmeyi bulmak’’tır. Bu tedbir, sonradan muhatap olabileceğiniz sorunları göz önüne aldığınızda aynı zamanda çok da ‘‘ucuz’’ bir tedbirdir. Zira her şeyden önce ‘‘sizden öncekilerin memnuniyeti’’ size referans olmalıdır. Bu da ancak ‘‘marka işletme ile çalışarak’’ mümkündür.

 

  • Kaliteli tüccarlarla çalışın.

Bazen iyi bir reklam yoluyla da içi boş ancak güzel bir marka oluşturulabilir. Biz bu durumu ‘‘KOCAMAN LEVHA, KÜÇÜCÜK İŞLETME’’ olarak tanımlıyoruz. Bir ilk maddede ifade ettiğimiz gibi marka işletme ile çalışmayı tercih etmek çok önemlidir. Ancak ‘‘marka’’ tanımlamasını yanlış yapmamak gerekmektedir. Sattığı malın arkasında durabilecek tüccar, ‘‘marka işletme’’nin olmazsa olmaz parçası olmalıdır. Bu nedenle marka işletmenin sahibi kimdir, kim işletmektedir, bu tüccar sattığı malın arkasında durabilecek midir? Birincisi malının arkasında durabilecek ekonomik gücü var mıdır, ikincisi malının arkasında duracak ticari itibar ve ticari etiğe sahip midir?

 

  • Sektörde uzun süredir faaliyet gösteren işletmelerle alışveriş yapın.

Sektörde faaliyet gösteren çok sayıda işletme vardır. Örneğin 2011 yılında ithalat belgesine sahip 80’e yakın işletme faaliyet göstermekteydi. Özellikle ‘‘göstermelik/paravan şirketler’’ eliyle ithal edilmiş araçlar hususunda çok dikkatli olmak gerekmektedir. Bu şirketlerin genel karakteristiği kısa bir süre içinde kurulup bir süre faaliyet gösterip ithalata son vermeleridir. Bu şekilde çalışan işletmeler yukarıdaki iki maddede sayılan ‘‘marka işletme’’ ve ‘‘kaliteli tüccar’’ kriterlerini de sağlayamazlar.

Bir sektörde uzun süredir faaliyet göstermek ve yıllar boyunca ayakta kalmak marka işletme ve kaliteli tüccar olmanın da bir sonucudur.

Post by Nuri Doğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir